Countdown

Kiwanis Amateur Piping/Drumming & Mini Band Competition

40 Days
15 Hours
47 Mins
40 Secs

Glengarry Highland Games

Admission: General Admission: $20.00, (under 12 free).

Since the first Games were held in 1948, the people of Glengarry have extended close to a million welcomes to visitors who come to see what is estimated to be one of the largest Highland Games in the world. Thousands of people find themselves drawn each year to Maxville to witness an outstanding display of music, dance, sports, fiddling, pageantry, and tradition.

Solo Results

Professional
Piping
Professional Jig
Judge: Peter Aumonier

1 Gandy, Alex
2 Harper, Callum
3 Gandy, Bruce
4 Walpole, Glenn
5 Hayes, P. Andrew
6 MacDonald, Ian K.

Professional March
Judge: John K Cairns

1 Gandy, Bruce
2 MacDonald, Ian K.
3 McKeown, Sean B
4 Durning, Robert
5 Hayes, P. Andrew
6 Bellia, Jonathan

Professional MSR
Judge: James Troy

1 Gandy, Bruce
2 Gandy, Alex
3 MacDonald, Ian K.
4 McKeown, Sean B
5 Harris, Tyler
6 Walpole, Glenn

Professional S/R
Judge: John A. Elliott

1 MacDonald, Ian K.
2 Gandy, Bruce
3 Gandy, Alex
4 Hayes, P. Andrew
5 Walpole, Glenn
6 MacRae, Douglas

Grade 1
Piping
Grade 1 6/8 March A
Judge: Robert MacCrimmon

1 Thomas-Sanchez, Laureano
2 Kimove, Kaitlin
3 Mitchell, Charles David
4 Allen, Peter
5 Mackay, Gavin
6 Hutton, Andrew

Grade 1 6/8 March B
Judge: Glenna MacKay-Johnstone

1 Seto, Alexander
2 Thibodeau, Caleb
3 Tingskou, Adam
4 Bain, Jessica
5 Arnold, Mitchell E.
6 Simpson, Sarah

Grade 1 March A
Judge: Glenna MacKay-Johnstone

1 Hutton, Andrew
2 Younger, Callum
3 Thomas-Sanchez, Laureano
4 Todd, Declan
5 Kimove, Kaitlin
6 Brown, Wyatt

Grade 1 March B
Judge: John K Cairns

1 Montross, Ben
2 Bain, Jessica
3 MacDonald, Steven
4 Jiasheng, Julius Li
5 Tingskou, Adam
6 Theriault, Blaise

Grade 1 S/R A
Judge: John A. Elliott

1 Todd, Declan
2 Hutton, Andrew
3 Younger, Callum
4 Kimove, Kaitlin
5 Thomas-Sanchez, Laureano
6 Mackay, Gavin

Grade 1 S/R B
Judge: Robert MacCrimmon

1 Simpson, Sarah
2 MacDonald, Steven
3 Bain, Jessica
4 Tingskou, Adam
5 Theriault, Blaise
6 Montross, Ben

Grade 2
Piping
Grade 2 Jig A
Judge: Trish Kirkwood

1 Horwath, Joseph
2 Dennis, Keir
2 Turner, Paul
4 Elliot, Benjamin
5 Brydon, Calum
6 Brown, Kirk

Grade 2 Jig B
Judge: John A. Elliott

1 MacDonald, Patrick
2 McLeish, Walter
3 Robertson, Andrew C.
4 Baines, Orson
5 Maxwell, Meghan
6 Johnstone, Colin

Grade 2 March A
Judge: Bob Worrall

1 Horwath, Joseph
2 Dennis, Keir
3 Fleming, Gordon Peter
4 Urdiales, John E.
5 Godsell, Deirdre
6 Brown, Kirk

Grade 2 March B
Judge: Robert MacCrimmon

1 McLeish, Walter
2 MacDonald, Patrick
3 O'Connell, Jack
4 Kersell, Jazz
5 Maxwell, Meghan
6 Johnstone, Colin

Grade 2 S/R A
Judge: Charles H. MacDonald

1 Horwath, Joseph
2 Brydon, Calum
3 Godsell, Deirdre
4 Elliot, Benjamin
5 Dennis, Keir
6 Millage, Taylor Young

Grade 2 S/R B
Judge: Brian Williamson

1 Maxwell, Meghan
2 MacDonald, Patrick
3 O'Connell, Jack
4 Kersell, Jazz
5 Johnstone, Colin
6 Robertson, Andrew C.

Grade 3
Piping
Grade 3 March A
Judge: John A. Elliott

1 Brandmaier, Emma
2 Andrews, Alison
3 MacNeil, Calum
4 Fotopoulos, Kyle
5 Howie, Angus
6 Rodgers, Garrett

Grade 3 March B
Judge: Trish Kirkwood

1 Blankenship, Brian
2 van de Ven, Finley
3 Johnstone, Kayleigh
4 Mackay, Drew
5 Verstegen, Cameron
6 Arsenault, John

Grade 3 S/R A
Judge: Glenna MacKay-Johnstone

1 Campbell, Adam
2 MacNeil, Calum
3 McGlashon, Liam
4 Rodgers, Garrett
5 Fotopoulos, Kyle
6 Howie, Angus

Grade 3 S/R B
Judge: Charles H. MacDonald

1 Arsenault, John
2 Mackay, Drew
3 Blankenship, Brian
4 Wereley, Sean A.
5 Johnstone, Kayleigh
6 Elftman, Elizabeth

Grade 4
Piping
Grade 4 March A
Judge: Charles H. MacDonald

1 Jenkins, Ethan
2 Plunkett-Latimer, Abe
3 Willson, Justin
4 Hislop, Michael
5 Parks, Anna
6 Beavers, William

Grade 4 March B
Judge: Brian Williamson

1 Muir, Reece
2 Bertino, John William
3 Lasseter, Kathleen
4 Brown, Benjamin
5 MacRae, Angus
6 Malish, Michael

Grade 5
Piping
Grade 5 March
Judge: Trish Kirkwood

1 MacDonald, Alexander
2 McKinnon, Rory
3 Dunn, Jamie
4 Dewar, Andrew
5 Fitzpatrick, Rhys
6 Meyer, Rowan

Professional
Piobaireachd
Professional Piobaireachd (Professional A)
Judge: Hal Senyk

1 Gandy, Bruce
2 Gandy, Alex
3 Hudson, Nick
4 MacDonald, Ian K.
5 McKeown, Sean B
6 McClamrock, Ben

Professional Piobaireachd (Professional B)
Judge: Bob Worrall

1 Bridge, Tyler
2 Johnson, Tyler
3 Minnear, Robert
4 Durning, Robert
5 Lyden, Dan
6 Murray, Alastair

Senior Amateur
Piobaireachd
Senior Amateur Piobaireachd A
Judge: James Troy

1 Hutton, Andrew
2 Garson, Kenneth
3 Montross, Ben
4 Mason, Gillecriosd MacIain
5 Seto, Alexander
6 Gravel, Nico

Senior Amateur Piobaireachd B
Judge: Hal Senyk

1 Kimove, Kaitlin
2 Simpson, Sarah
3 Mackay, Gavin
4 MacDonald, Steven
5 Theriault, Blaise
6 Jiasheng, Julius Li

Intermediate Amateur
Piobaireachd
Intermediate Amateur Piobaireachd A
Judge: John K Cairns

1 Johnstone, Colin
2 Fotopoulos, Kyle
3 Kersell, Jazz
4 Hill, Roland
5 Campbell, David
6 McLeish, Walter

Intermediate Amateur Piobaireachd B
Judge: James Troy

1 Dennis, Keir
2 Brydon, Calum
3 Brown, Kirk
4 Mitchell, Charles David
5 Daly, John W.
6 Elliot, Benjamin

Junior Amateur
Piobaireachd
Junior Amateur Piobaireachd A
Judge: Hal Senyk

1 Malish, Michael
2 MacRae, Angus
3 Gauthier, Callum
4 MacDonald, Duncan
5 Fotopoulos, Cameron
6 Dauson, Erin

Junior Amateur Piobaireachd B
Judge: Brian Williamson

1 Haerinck, Christian
2 van de Ven, Finley
3 Blaney, Gillian Maria
4 Johnstone, Kayleigh
5 Elftman, Elizabeth
6 Jenkins, Ethan

Junior Amateur Piobaireachd C
Judge: Bob Worrall

1 Bertino, John William
2 Brandmaier, Emma
3 MacNeil, Calum
4 Chowen, Jordon
5 Gordon, Rachel
6 Bennett, William

Novice
Piobaireachd
Novice Piobaireachd A
Judge: Bob Worrall

1 Hislop, Michael
2 McFadden, Ian
3 Rodgers, Garrett
4 Shaheen, Erin
5 Allan, Ken
6 Benjamin, Scott

Novice Piobaireachd B
Judge: John K Cairns

1 Boota, Alric
2 Macpherson, Caleb John
3 MacKinnon, Calum
4 Graham, Ron J.
5 Mitchell, John David
6 Gendron, James

Professional
Snare
Professional H/J
Judge: Michael Hunter

1 Miller, Zack
2 Chamberlain, MacKenzie
3 Lundt, Colum
4 Keddy, Jeremy
5 McKail, Cameron
6 Bell, Iain

Professional M/S/R
Judge: Tom Kee

1 Keddy, Jeremy
2 Miller, Zack
3 Kuldell, Alex
4 MacNeill, Eric
5 McKail, Cameron
6 Lundt, Colum

Grade 1
Snare
Grade 1 H/J
Judge: Tom Kee

1 Beaton, Blair
2 Kirkwood, James
3 MacIsaac, Francis
4 McLean, Craig
5 McCall, Cameron
6 Orosz, Kenneth

Grade 1 M/S/R
Judge: Chris Bell

1 Kirkwood, James
2 Beaton, Blair
3 McCall, Cameron
4 Roberts, Devin
5 Orosz, Kenneth
6 Griffin, Chris

Grade 2
Snare
Grade 2 H/J
Judge: Chris Bell

1 Niblock, Matthew
2 Amram, Antonio
3 Bielski, Ian
4 Street, Donald J.
5 DeNobriga, Rita
6 Alexander, Kiernan

Grade 2 M/S/R
Judge: Tom Kee

1 Niblock, Matthew
2 Street, Donald J.
3 Bielski, Ian
4 Amram, Antonio
5 DeNobriga, Rita
6 Alexander, Kiernan

Grade 3
Snare
Grade 3 M/S/R
Judge: Chris Bell

1 Neil, Madelyn
2 Sowinski, Aidan
3 Arsenault, Paul Robert
4 Pyone, Jeremy
5 Trenholm, Austin
6 Galpin, Andrew

Grade 4
Snare
Grade 4 March
Judge: Tom Kee

1 Carpeneto, Graeme
2 McCully, Dalton
3 Welch, Hunter
4 MacDonald, Cameron
5 Warren, Amy
6 Nadeau, Brandon

Grade 5
Snare
Grade 5 March
Judge: Tom Kee

1 McFarlane, Cameron
2 McGlashon, Liam
3 MacKinnon, Stephen
4 Lunn, Susan
5 Gordon, Samuel
6 Mitchell, Naomi

Professional
Tenor
Professional Tenor M/S/R & H/J
Judge: Kahlil Cappuccino

1 Page, Taylor
2 Johnson, Samuel

Grade 1
Tenor
Grade 1 Tenor
Judge: Kahlil Cappuccino

1 Macmillan, Rachel

Grade 2
Tenor
Grade 2 Tenor
Judge: Kahlil Cappuccino

1 Saunders, Jocelyn
2 Millage, Shanyn Young
3 Meade, Dawn

Grade 3
Tenor
Grade 3 Tenor
Judge: Kahlil Cappuccino

1 Neil, Rylee
2 Conway, Fiona
3 Jackson, Andrea
4 Terence, Jacqueline

Grade 4
Tenor
Grade 4 Tenor
Judge: Reagan M Jones

1 Gibson, Emily
2 McKinnon, Dean
3 Cohen, Dawn
4 Lehman, Sierra
5 McFadden, Liam
6 Duquette, Angela

Grade 5
Tenor
Grade 5 Tenor
Judge: Reagan M Jones

1 Newberry, Terri
2 McKinnon, Nancy
3 Callon, Erin
4 Carroll, Graham

Professional
Bass
Professional Solo Bass M/S/R & H/J
Judge: Reagan M Jones

1 Cappuccino, Kahlil
2 Allan, Sean
3 Elkins, Ben
4 Colquhoun, Craig
5 Rowe, John M.
6 MacDonald, Bhreagh

Amateur
Bass
Amateur Solo Bass
Judge: Reagan M Jones

1 Matthews, Doug
2 Macdonell, Amanda
3 Ellis, Drew
4 McMonigle, William H.

Novice
Bass
Novice Solo Bass
Judge: Kahlil Cappuccino

1 McFadden, Liam

Band Results

Grade 1
Overall

1. 78th Fraser Highlanders Pipe Band - Gr.1
2. 78th Highlanders (Halifax Citadel) Pipe Band - Gr.1
3. Ottawa Police Service Pipe Band - Gr.1
4. Peel Regional Police Pipe Band - Gr.1
5. Toronto Police Pipe Band - Gr.1

Grade 1
Medley
Judges:
Piping 1: James Troy
Piping 2: Hal Senyk
Drumming: Tom Kee
Ensemble: Bob Worrall

Best Bass:  78th Fraser Highlanders Pipe Band

1. 78th Fraser Highlanders Pipe Band - Gr.1 (2.00000, 1.00000, 1.00000, 1.00000)
2. 78th Highlanders (Halifax Citadel) Pipe Band - Gr.1 (1.00000, 5.00000, 2.00000, 3.00000)
3. Toronto Police Pipe Band - Gr.1 (4.00000, 3.00000, 4.00000, 2.00000)
4. Ottawa Police Service Pipe Band - Gr.1 (3.00000, 2.00000, 5.00000, 5.00000)
5. Peel Regional Police Pipe Band - Gr.1 (5.00000, 4.00000, 3.00000, 4.00000)

Grade 1
Set
Judges:
Piping 1: Robert MacCrimmon
Piping 2: James MacHattie
Drumming: Michael Hunter
Ensemble: Glenna MacKay-Johnstone

Best Bass:  78th Highlanders (Halifax Citadel) Pipe Band

1. 78th Highlanders (Halifax Citadel) Pipe Band - Gr.1 (2.00000, 1.00000, 3.00000, 1.00000)
2. 78th Fraser Highlanders Pipe Band - Gr.1 (4.00000, 2.00000, 1.00000, 2.00000)
3. Peel Regional Police Pipe Band - Gr.1 (3.00000, 5.00000, 2.00000, 3.00000)
4. Ottawa Police Service Pipe Band - Gr.1 (1.00000, 3.00000, 5.00000, 4.00000)
5. Toronto Police Pipe Band - Gr.1 (5.00000, 4.00000, 4.00000, 5.00000)

Grade 2
Overall

1. City of Dunedin Pipe Band - Gr.2
2. New York Metro Pipe Band - Gr.2
3. The College of Piping Pipe Band - Gr.2
4. 400 Tactical Helicopter Squadron Pipes & Drums - Gr.2
5. MacMillan Pipe Band - Gr.2
6. Rocky Mountain Pipe Band - Gr.2
7. Great Lakes Pipe Band - Gr.2
8. Paris/Port Dover Pipe Band - Gr.2
9. Viscount Park Pipe Band - Gr.2

Grade 2
Medley
Judges:
Piping 1: Robert MacCrimmon
Piping 2: Brian Williamson
Drumming: Michael Hunter
Ensemble: Glenna MacKay-Johnstone

Best Bass:  400 Tactical Helicopter Squadron Pipes & Drums

1. New York Metro Pipe Band - Gr.2 (1.00000, 2.00000, 5.00000, 1.00000)
2. City of Dunedin Pipe Band - Gr.2 (2.00000, 3.00000, 7.00000, 2.00000)
3. 400 Tactical Helicopter Squadron Pipes & Drums - Gr.2 (3.00000, 1.00000, 8.00000, 3.00000)
4. Rocky Mountain Pipe Band - Gr.2 (7.00000, 4.00000, 2.00000, 6.00000)
5. The College of Piping Pipe Band - Gr.2 (4.00000, 8.00000, 1.00000, 7.00000)
6. MacMillan Pipe Band - Gr.2 (8.00000, 6.00000, 3.00000, 4.00000)
7. Viscount Park Pipe Band - Gr.2 (6.00000, 5.00000, 4.00000, 8.00000)
8. Great Lakes Pipe Band - Gr.2 (9.00000, 9.00000, 6.00000, 5.00000)
9. Paris/Port Dover Pipe Band - Gr.2 (5.00000, 7.00000, 9.00000, 9.00000)

Grade 2
Set
Judges:
Piping 1: Sandy Gordon
Piping 2: Charles H. MacDonald
Drumming: Tom Kee
Ensemble: John A. Elliott

Best Bass:  City of Dunedin Pipe Band

1. City of Dunedin Pipe Band - Gr.2 (4.00000, 1.00000, 3.00000, 1.00000)
2. The College of Piping Pipe Band - Gr.2 (2.00000, 3.00000, 5.00000, 4.00000)
3. New York Metro Pipe Band - Gr.2 (1.00000, 6.00000, 2.00000, 6.00000)
4. MacMillan Pipe Band - Gr.2 (8.00000, 2.00000, 1.00000, 7.00000)
5. Great Lakes Pipe Band - Gr.2 (7.00000, 7.00000, 4.00000, 3.00000)
6. Paris/Port Dover Pipe Band - Gr.2 (3.00000, 5.00000, 6.00000, 8.00000)
7. 400 Tactical Helicopter Squadron Pipes & Drums - Gr.2 (5.00000, 8.00000, 9.00000, 2.00000)
8. Rocky Mountain Pipe Band - Gr.2 (6.00000, 4.00000, 7.00000, 9.00000)
9. Viscount Park Pipe Band - Gr.2 (9.00000, 9.00000, 8.00000, 5.00000)

Grade 3
Medley
Judges:
Piping 1: Terry Cleland
Piping 2: Dan Lyden
Drumming: Brian McCue
Ensemble: Hugh Cameron

Best Bass:  Dartmouth & District Pipe Band

1. Rob Roy Pipe Band - Gr.3 (4.00000, 4.00000, 3.00000, 1.00000)
2. Dartmouth & District Pipe Band - Gr.3 (1.00000, 1.00000, 11.00000, 2.00000)
3. Scotia-Glenville Pipe Band - Gr.3 (2.00000, 2.00000, 5.00000, 7.00000)
4. Worcester Kiltie Pipe Band - Gr.3 (5.00000, 5.00000, 4.00000, 5.00000)
5. Manchester Pipe Band - Gr.3 (9.00000, 7.00000, 1.00000, 6.00000)
6. Toronto Police Pipe Band - Gr.3 (10.00000, 9.00000, 2.00000, 3.00000)
7. Ogden Legion Pipe Band - Gr.3 (6.00000, 6.00000, 8.00000, 8.00000)
8. Atlanta Pipe Band - Gr.3 (3.00000, 3.00000, 12.00000, 10.00000)
9. Hamilton Police Pipes & Drums - Gr.3 (7.00000, 12.00000, 6.00000, 4.00000)
10. 78th Highlanders (Halifax Citadel) Pipe Band - Gr.3 (8.00000, 8.00000, 10.00000, 11.00000)
11. Windsor Police Pipe Band - Gr.3 (12.00000, 11.00000, 7.00000, 9.00000)
12. Glengarry Pipe Band - Gr.3 (11.00000, 10.00000, 9.00000, 12.00000)
13. Durham Regional Police Pipes & Drums - Gr.4 (13.00000, 13.00000, 13.00000, 13.00000)

Grade 4
Mini Set
Judges:
Piping 1: Robert MacCrimmon
Piping 2: Charles H. MacDonald
Drumming: Michael Hunter
Ensemble: Glenna MacKay-Johnstone

Best Bass:  Fredericton Society of Saint Andrew Pipe Band

1. The Cameron Highlanders of Ottawa Pipes & Drums - Gr.3 (4.00000, 1.00000, 8.00000, 1.00000)
2. Arnprior MacNab Pipes & Drums - Gr.3 (6.00000, 3.00000, 1.00000, 6.00000)
3. The College of Piping Pipe Band - Gr.4 (2.00000, 8.00000, 5.00000, 4.00000)
4. Niagara Regional Police Pipe Band - Gr.4 (1.00000, 6.00000, 7.00000, 7.00000)
5. MacMillan-Birtles Pipe Band - Gr.4 (5.00000, 4.00000, 6.00000, 9.00000)
6. Stuart Highlanders - Gr.4 (7.00000, 5.00000, 11.00000, 2.00000)
7. Firefighter McPadden Pipes and Drums - Gr.4 (8.00000, 7.00000, 2.00000, 8.00000)
8. Paris/Port Dover Pipe Band - Gr.4 (3.00000, 2.00000, 10.00000, 10.00000)
9. Fredericton Society of Saint Andrew Pipe Band - Gr.4 (11.00000, 10.00000, 3.00000, 3.00000)
10. City of Dunedin Pipe Band - Gr.4 (9.00000, 9.00000, 4.00000, 5.00000)
11. Barrie Pipes & Drums - Gr.4 (10.00000, 11.00000, 9.00000, 11.00000)
12. High Desert Pipes and Drums - Gr.4 (12.00000, 12.00000, 12.00000, 12.00000)

Grade 5
March Medley
Judges:
Piping 1: Charles H. MacDonald
Piping 2: Brian Williamson
Drumming: Brian McCue
Ensemble: Robert MacCrimmon

Best Bass:  London Fire Fighters Pipe Band

1. London Fire Fighters Pipe Band - Gr.4 (2.00000, 2.00000, 4.00000, 3.00000)
2. White Heather Pipes & Drums - Gr.5 (5.00000, 4.00000, 2.00000, 1.00000)
3. Pipes & Drums of Lindsay - Gr.4 (1.00000, 1.00000, 3.00000, 7.00000)
4. Hamilton Police Pipes & Drums - Gr.5 (7.00000, 5.00000, 1.00000, 2.00000)
5. Glengarry Pipe Band - Gr.5 (9.00000, 3.00000, 7.00000, 6.00000)
6. Dartmouth & District Pipe Band - Gr.5 (6.00000, 7.00000, 10.00000, 5.00000)
7. Ryan Russell Memorial Pipe Band - Gr.4 (11.00000, 8.00000, 6.00000, 4.00000)
8. The Sons of Scotland Pipe Band - Gr.5 (8.00000, 9.00000, 8.00000, 11.00000)
9. Georgetown Pipe Band - Gr.5 (10.00000, 6.00000, 13.00000, 10.00000)
10. Quigley Highlanders' Pipes & Drums - Gr.5 (4.00000, 12.00000, 11.00000, 12.00000)
11. The College of Piping Pipe Band - Gr.5 (14.00000, 10.00000, 9.00000, 8.00000)
12. Finger Lakes Pipes & Drums - Gr.5 (3.00000, 15.00000, 15.00000, 9.00000)
13. Montreal Pipes and Drums - Gr.5 (13.00000, 11.00000, 3.00000, 13.00000)
14. South Glengarry Pipes and Drums - Gr.5 (12.00000, 14.00000, 14.00000, 14.00000)
15. Air Force City Pipe Band - Gr.5 (15.00000, 13.00000, 12.00000, 15.00000)

PPBSO Branches

PPBSO Office

President: Chris Buchanan
Vice President:Charles MacDonald
Secretary: Michele Curtis
Treasurer: John Allen

Administration

Administrator: Sharon Duthart
Chief Steward: Glenn Covert
Ombudsman: Ken Eller

Niagara/Hamilton
Windsor/Detroit