Countdown

Kiwanis Amateur Piping/Drumming & Mini Band Competition

40 Days
15 Hours
46 Mins
1 Secs

Cambridge Highland Games

Admission: Gate Passes on Games Day ..........@ Gate $16.00 Save $3.00 with Online Advance Purchase.....$13.0050+ &* Student* Rate Gate Passes on Games Day.....@ Gate $13.00 SAVE $2.00 with Online Advance Purchase....$11.00*Student rate ages 13 to 18 $13.00 available only at the gate must show student card*

The 2015 Cambridge Highland Games will be the 40th year for the Games to be held in Cambridge. Cambridge highland Games is a not-for-profit organization managed and operated by a group of volunteers.

Solo Results

Professional
Piping
Professional Freestyle
Judge: John A. Elliott

1 MacDonald, Ian K.
2 Harper, Callum
3 McKeown, Sean B
4 Carr, Daniel
5 Tripp, Steven C
6 Walpole, Glenn

Professional March
Judge: Jake Watson

1 Harper, Callum
2 MacDonald, Ian K.
3 McKeown, Sean B
4 Hudson, Nick
5 Murray, Alastair
6 Harris, Tyler

Professional S/R
Judge: Bob Worrall

1 Harper, Callum
2 Hudson, Nick
3 Bowen, Aidan
4 McKeown, Sean B
5 MacDonald, Ian K.
6 Harris, Tyler

Grade 1
Piping
Grade 1 6/8 March
Judge: Edward Gorman

1 Johnson, Tyler
2 Bridge, Tyler
3 Regan, Sean Patrick
4 Seto, Alexander
5 Arnold, Mitchell E.
6 Tonogai, Marcus

Grade 1 March
Judge: Calum MacDonald

1 Bridge, Tyler
2 Allegretti, Mike
3 Thibodeau, Caleb
4 Watt, Edward
5 Sullivan, Kaj
6 Johnson, Tyler

Grade 1 S/R
Judge: Iain Symington

1 Johnson, Tyler
2 Bridge, Tyler
3 Regan, Sean Patrick
4 Thibodeau, Caleb
5 Tonogai, Marcus
6 Odell, Malcolm

Grade 2
Piping
Grade 2 Jig
Judge: John A. Elliott

1 Mackay, Gavin
2 Mitchell, Charles David
3 Hill, Roland
4 Jessome, Steve
5 Robertson, Andrew C.
6 Brown, Kirk

Grade 2 March
Judge: Peter Sinclair

1 Bush, Kara
2 Mackay, Gavin
3 Mitchell, Charles David
4 Godsell, Deirdre
5 Robertson, Andrew C.
6 McKendry, Barry

Grade 2 S/R
Judge: Jake Watson

1 Mackay, Gavin
2 Bush, Kara
3 Godsell, Deirdre
4 McKendry, Barry
5 Brown, Kirk
6 Mitchell, Charles David

Grade 3
Piping
Grade 3 March A
Judge: Iain Symington

1 McClennan, Mark
2 Sier, Kolya
3 Johnstone, Colin
4 Rodgers, Garrett
5 Millage, Taylor Young
6 Widmeyer, Karen

Grade 3 March B
Judge: Edward Gorman

1 Dennis, Keir
2 Rocheleau, Alexander
3 Zadra, Luca
4 Fleming, Gordon Peter
5 MacDonald, Bailey
6 MacNeil, Calum

Grade 3 S/R A
Judge: Peter Sinclair

1 Sier, Kolya
2 Millage, Taylor Young
3 McClennan, Mark
4 Johnstone, Colin
5 Stewart, Gordon
6 Rodgers, Garrett

Grade 3 S/R B
Judge: Tom Bowen

1 Zadra, Luca
2 MacDonald, Bailey
3 Dennis, Keir
4 Stugis, Alex P.
5 Fleming, Gordon Peter
6 Kerr, Mitchell

Grade 4
Piping
Grade 4 March A
Judge: Ross Brown

1 McGlashon, Liam
2 Andrews, Alison
3 Wood, Angus
4 Fotopoulos, Kyle
5 Fiddler, Graham
6 Bishop, Thomas E

Grade 4 March B
Judge: Alan B. Clark

1 Kingsbury, Gregory
2 van de Ven, Finley
3 Mackay, Drew
4 Johnstone, Kayleigh
5 McPherson, Andrew
6 Blommers, Hailie

Grade 5
Piping
Grade 5 March A
Judge: Alan B. Clark

1 Gauthier, Andrew
2 Willson, Justin
3 Hill, Grant
4 Macpherson, Caleb John
5 Mitchell, John David
6 Millen, Cliff

Grade 5 March B
Judge: Ross Brown

1 Stewart, Kirsten
2 Malish, Michael
3 Anderson, Rob
4 Boom, Alex
5 Lamont, Paul
6 Castro Wiese, Zander

Practice Pad/Chanter
Piping
Practice Chanter - Novice March
Judge: Tom Bowen

1 McCrone, Karley
2 Sutherland, Garrett Scott

Professional
Piobaireachd
Professional Piobaireachd (Professional A)
Judge: Bill Livingstone

1 MacDonald, Ian K.
2 McKeown, Sean B
3 Hudson, Nick
4 MacRae, Douglas
5 Walpole, Glenn
6 Sheridan, Elizabeth

Professional Piobaireachd (Professional B)
Judge: Michael Wm Grey

1 Mackay, Andrew
2 Tripp, Steven C
3 Bowen, Aidan
4 Whittemore, Dylan
5 Murray, Alastair
6 Harris, Tyler

Senior Amateur
Piobaireachd
Senior Amateur Piobaireachd A
Judge: Andrew Berthoff

1 Bridge, Tyler
2 Regan, Sean Patrick
3 Johnson, Tyler
4 MacLellan, Emilly Kate
5 Gravel, Nico
6 Odell, Malcolm

Senior Amateur Piobaireachd B
Judge: Peter Aumonier

1 Tonogai, Marcus
2 Thibodeau, Caleb
3 Watt, Edward
4 Allegretti, Mike
5 Seto, Alexander
6 Arnold, Mitchell E.

Intermediate Amateur
Piobaireachd
Intermediate Amateur Piobaireachd
Judge: Ellen Mole

1 Mackay, Gavin
2 Marshall, Chris
3 Mitchell, Charles David
4 Godsell, Deirdre
5 Baker, Sid
6 Millage, Taylor Young

Junior Amateur
Piobaireachd
Junior Amateur Piobaireachd
Judge: Lynda Mackay

1 McClennan, Mark
2 Johnstone, Colin
3 Dennis, Keir
4 Fotopoulos, Cameron
5 Fotopoulos, Kyle
6 Kerr, Mitchell

Novice
Piobaireachd
Novice Piobaireachd A
Judge: Tom Bowen

1 Blommers, Hailie
2 Johnstone, Kayleigh
3 Malish, Michael
4 van de Ven, Finley
5 Mackay, Drew
6 McPherson, Andrew

Novice Piobaireachd B
Judge: Calum MacDonald

1 Gordon, Rachel
2 Graham, Ron J.
3 Boom, Alex
4 Andersen, Peter
5 Lamont, Paul
6 Heywood, Mike

Professional
Snare
Professional H/J
Judge: Greg Dinsdale

1 Miller, Zack
2 Bell, Iain
3 Wardell, Kyle
4 Dawson, Harvey
5 Birkett, Neil

Professional M/S/R
Judge: Brian McCue

1 Wardell, Kyle
2 Birkett, Neil
3 Dawson, Harvey
4 Bell, Iain
5 Miller, Zack

Grade 1
Snare
Grade 1 H/J
Judge: Brian McCue

1 Chamberlain, MacKenzie
2 Page, Matthew
3 Tuzyk, Michael D.
4 McLean, Craig

Grade 1 M/S/R
Judge: Greg Dinsdale

1 Chamberlain, MacKenzie
2 Tuzyk, Michael D.
3 Page, Matthew
4 McLean, Craig

Grade 2
Snare
Grade 2 H/J
Judge: Greg Dinsdale

1 Kirkwood, James
2 Duncan, Brody
3 DeNobriga, Rita
4 Laughlin, Steven M.

Grade 2 M/S/R
Judge: Brian McCue

1 Duncan, Brody
2 Kirkwood, James
3 DeNobriga, Rita
4 Laughlin, Steven M.

Grade 3
Snare
Grade 3 M/S/R
Judge: Greg Dinsdale

1 Johnstone-Schulz, Kavan
2 Houlzet, Matthew
3 Ivany, Holly
4 Hogan, Aidan
5 Arsenault, Paul Robert
6 Vallee, Brendan

Grade 4
Snare
Grade 4 March
Judge: Brian McCue

1 Neil, Madelyn
2 Pyone, Jeremy
3 Taylor-MacBeth, Reilly
4 Berry, James
5 Rugman Jr., Mark
6 Rutledge, Catherine

Grade 5
Snare
Grade 5 March
Judge: Brian McCue

1 Aki, Jamal
2 MacDonald, Cameron
3 Blacklock, Aidan
4 Wood, Jenna
5 Bishop, Alexander W.
6 Bunston, Callum

Practice Pad/Chanter
Snare
Practice Pad
Judge: N/A

Results are not available.

Professional
Tenor
Professional Tenor M/S/R & H/J
Judge: Andrew Elliott

1 Robertson, Ryan
2 Page, Taylor

Grade 1
Tenor
Amateur Tenor
Judge: Andrew Elliott

1 Drummond, Stuart
2 Millage, Shanyn Young
3 Terence, Jacqueline
4 Jackson, Andrea
5 Keppel, Grace

Grade 2
Tenor
Novice Tenor
Judge: Andrew Elliott

1 McNabb, Ashlyn
2 Savage, Brandon
3 McFadden, Liam
4 Green, Courtney
5 MacDonald, Kendra
6 Rugman, Bregitte

Professional
Bass
Professional Solo Bass M/S/R & H/J
Judge: Andrew Elliott

1 Robertson, Ryan
2 Dowell, Wendy

Amateur
Bass
Amateur Solo Bass
Judge: Andrew Elliott

1 Bell, Sonia
2 Matthews, Doug
3 Ellis, Drew
4 La Croix, River

Novice
Bass
Novice Solo Bass
Judge: Andrew Elliott

1 McFadden, Liam
2 Williams, Owen

Professional
Drum Major
Drum Major - Professional
Judge: N/A

Results are not available.

Amateur
Drum Major
Drum Major - Novice
Judge: N/A

Results are not available.

Band Results

Grade 1
Set
Judges:
Piping 1: Edward Gorman
Piping 2: Michael Wm Grey
Drumming: Greg Dinsdale
Ensemble: John A. Elliott

Best Bass:  78th Fraser Highlanders Pipe Band

1. Toronto Police Pipe Band - Gr.1 (2.00000, 1.00000, 2.00000, 1.00000)
2. Peel Regional Police Pipe Band - Gr.1 (1.00000, 2.00000, 3.00000, 2.00000)
3. 78th Fraser Highlanders Pipe Band - Gr.1 (3.00000, 3.00000, 1.00000, 3.00000)

Grade 2
Medley
Judges:
Piping 1: Edward Gorman
Piping 2: Michael Wm Grey
Drumming: Greg Dinsdale
Ensemble: John A. Elliott

Best Bass:  Paris/Port Dover Pipe Band

1. Paris/Port Dover Pipe Band - Gr.2 (1.00000, 1.00000, 1.00000, 1.00000)

Grade 3
Medley
Judges:
Piping 1: Peter Sinclair
Piping 2: Iain Symington
Drumming: Brian McCue
Ensemble: Andrew Berthoff

Best Bass:  Windsor Police Pipe Band

1. Toronto Police Pipe Band - Gr.3 (1.00000, 2.00000, 3.00000, 1.00000)
2. Windsor Police Pipe Band - Gr.3 (3.00000, 1.00000, 2.00000, 2.00000)
3. Rob Roy Pipe Band - Gr.3 (2.00000, 3.00000, 5.00000, 3.00000)
4. Glengarry Pipe Band - Gr.3 (5.00000, 4.00000, 4.00000, 5.00000)
5. Hamilton Police Pipes & Drums - Gr.3 (7.00000, 8.00000, 1.00000, 4.00000)
6. Chicago Celtic Pipe Band - Gr.3 (4.00000, 5.00000, 8.00000, 6.00000)
7. Durham Regional Police Pipes & Drums - Gr.4 (6.00000, 7.00000, 6.00000, 7.00000)
8. Penetangore Pipe Band - Gr.3 (8.00000, 6.00000, 7.00000, 8.00000)

Grade 4
Mini Set
Judges:
Piping 1: Peter Sinclair
Piping 2: Iain Symington
Drumming: Brian McCue
Ensemble: Andrew Berthoff

Best Bass:  Hamilton Police Pipes & Drums

1. Guelph Pipe Band - Gr.3 (2.00000, 1.00000, 2.00000, 2.00000)
2. Arnprior MacNab Pipes & Drums - Gr.3 (1.00000, 4.00000, 4.00000, 1.00000)
3. Grand Celtic Pipe Band - Gr.4 (3.00000, 2.00000, 6.00000, 3.00000)
4. Hamilton Police Pipes & Drums - Gr.5 (6.00000, 6.00000, 1.00000, 4.00000)
5. Chatham Kent Police Services Pipe Band - Gr.4 (5.00000, 5.00000, 3.00000, 5.00000)
6. Paris/Port Dover Pipe Band - Gr.4 (4.00000, 3.00000, 5.00000, 6.00000)

Grade 5
March Medley
Judges:
Piping 1: Edward Gorman
Piping 2: Michael Wm Grey
Drumming: Greg Dinsdale
Ensemble: John A. Elliott

Best Bass:  Niagara Regional Police Pipe Band

1. Niagara Regional Police Pipe Band - Gr.4 (1.00000, 3.00000, 1.00000, 1.00000)
2. Barrie Pipes & Drums - Gr.4 (2.00000, 2.00000, 2.00000, 2.00000)
3. Ryan Russell Memorial Pipe Band - Gr.4 (6.00000, 4.00000, 4.00000, 3.00000)
4. Durham Regional Police Pipes & Drums - Gr.5 (3.00000, 1.00000, 10.00000, 5.00000)
5. Cambridge & District Pipe Band - Gr.5 (5.00000, 6.00000, 3.00000, 6.00000)
6. Grand Celtic Pipe Band - Gr.5 (4.00000, 5.00000, 8.00000, 4.00000)
7. London Fire Fighters Pipe Band - Gr.4 (8.00000, 8.00000, 5.00000, 7.00000)
8. St. Andrews Pipes & Drums, Mississauga - Gr.5 (7.00000, 7.00000, 11.00000, 8.00000)
9. Dundas Pipes & Drums - Gr.5 (9.00000, 9.00000, 9.00000, 9.00000)
10. Scarborough Pipes & Drums - Gr.5 (11.00000, 11.00000, 6.00000, 10.00000)
11. Tunes of Glory Pipes & Drums - Gr.5 (10.00000, 10.00000, 7.00000, 11.00000)

PPBSO Branches

PPBSO Office

President: Chris Buchanan
Vice President:Charles MacDonald
Secretary: Michele Curtis
Treasurer: John Allen

Administration

Administrator: Sharon Duthart
Chief Steward: Glenn Covert
Ombudsman: Ken Eller

Niagara/Hamilton
Windsor/Detroit